We are a leading Manufacturer of 100mm precast u drain, 125mm precast u drain, 80mm precast u drain and 6ft l shape compound wall from Nashik, India.
₹ 3000 / Meter Get Latest Price
| Material | Precast |
| Shape | U Shape |
| Thickness | 100mm |
| Color | Grey |
| Brand | Silicon Precast |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 3500 / Meter Get Latest Price
| Material | Precast |
| Shape | U Shape |
| Thickness | 125mm |
| Color | Grey |
| Brand | Silicon Precast |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 3200 / Meter Get Latest Price
| Material | Precast |
| Shape | U Shape |
| Thickness | 80mm |
| Color | Grey |
| Brand | Silicon Precast |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Wall Height | 4 ft |
| Panel Thickness | 100 |
| Material | RCC |
| Concrete Grade | M30 |
| Built Type | Modular Build |
| Height | 6 Feet |
| Usage/Application | Construction |
| Thickness | 55mm |
| Color | Grey |
| Brand | Silicon Precast |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Features:
Designed in an L-shaped structure for extra strength and stability
Constructed with reinforced cement concrete (RCC) panels and posts
Provides robust support against soil pressure, making it suitable for uneven ground levels
Ideal for corner plots, boundary turns, and retaining wall purposes
Ensures high durability and long-lasting performance
Resistant to fire, pests, corrosion, and harsh weather conditions
Hiren Patel (CEO)
Silicon Precast
S No 17/A/2, Mumbai Nashik Highway, Vilholi, Rajur Bahula
Nashik - 422010, Maharashtra, India